Международните фондове за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт (IOPC Funds) осигуряват финансова компенсация за щети от замърсяване с нефт, настъпили в държавите-членки в резултат на разлив от нефт, превозван от танкери. Историята на IOPC Funds започва с петролния разлив от Torrey Canyon, който засяда близо до островите Сили през 1967 г., замърсявайки бреговата линия на Обединеното кралство и Франция. Този инцидент разкрива редица сериозни недостатъци, по-специално липсата на международно споразумение за отговорност и обезщетение в случай на такъв разлив. Това подтиква международната общност да установи, под егидата на Международната морска организация (IMO), режим за компенсиране на пострадалите от замърсяване с нефт.
Правната рамка на този режим първоначално се създава от Международната конвенция за гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт, 1969 г. (CLC’1969) и Международната конвенция, 1971 г. за създаване на Международен фонд за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт (1971 Fund Convention). С течение на времето става ясно, че размерът на обезщетенията за големи инциденти трябва да бъде увеличен и обхватът на режима да бъде разширен. В резултат на това, на дипломатическа конференция, проведена под патронажа на IMO в гр. Лондон, Великобритания, през 1992 г. са приети два Протокола, изменящи двете конвенции. Конвенциите, известни под наименованията Международна конвенция за гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт, 1992 г. (CLC’1992) и Международна конвенция за създаване на международен фонд за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт, 1992 г. (1992 Fund Convention), влизат в сила на 30 май 1996 г.
След инцидентите Erika и Prestige през 2003 г. е приет трети инструмент, Протоколът към Конвенцията за Фонд’92 (Протокол за Допълнителния фонд/Supplementary Fund Protocol), който предоставя допълнителна компенсация над тази, налична съгласно Конвенцията за Фонд’92.
Република България е ратифицирала Международна конвенция за гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт, 1992 г. и Международна конвенция за създаване на международен фонд за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт, 1992 г. и от 18 ноември 2006 г. страната ни е пълноправен член на Международния фонд за обезщетение при щети от замърсяване с нефт (Фонд'92).
Фонд’92 е международна междуправителствена организация, създадена с цел администриране на режима за компенсации. Седалището на Фонда се намира в гр. Лондон, Великобритания. Фонд’92 има общ секретариат със Supplementary Fund. Двата фонда са известни под наименованието Международни фондове за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт (IOPC Funds).
Задълженията към Фонд'92 са уредени в Закона за задълженията към Международния фонд за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт (ЗЗМФОЩПЗН), който въвежда в националното законодателство ангажиментите на страната, които произтичат от ратификацията на Конвенция Фонд'92. Отговорната институция за неговото прилагане е Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“.
В изпълнение на задълженията по ЗЗМФОЩПЗН, ДА „Държавен резерв и военновременни запаси” събира, обобщава и ежегодно представя на директора на Международния фонд за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт и на генералния секретар на Международната морска организация в сроковете и по начина, определени при условията и по реда на Конвенция Фонд’92, информация относно лицата, задължени да правят вноски във Фонд’92.
Като пълноправен член на Фонд’92 Република България има задължението да участва в срещите на Управителните тела на фонда. Страната присъства и на срещите на Supplementary Fund. Срещите на Управителните тела на Международните фондове за обезщетение при щети, причинени от замърсяване с нефт обикновено се провеждат два пъти в годината.
Експерти от ДА „Държавен резерв и военновременни запаси“ проучват и анализират текущите документи за всяка от срещите и изготвят позицията на Република България, която след одобрение от МВнР се представя от делегацията, представляваща страната на срещите на Фонда.
Информация относно документите по ЗЗМФОЩПЗН можете да намерите тук.